Kameny zmizelých v Litomyšli
Stolpersteiny, česky též kameny zmizelých, doslova "kameny, o které je třeba klopýtnout" (zavadit pohledem), se vsazují na památku obětí holokaustu a nacistického režimu do chodníků před vchody domů, z nichž tito lidé odešli do transportu.
Jedná se o čtverhranné betonové "dlažební" kostky s hranou 12 cm. Jedna strana je opatřena mosaznou destičkou, do níž je vyryto jméno daného člověka, datum jeho narození a datum transportu.
Původně šlo o projekt německého umělce Guntera Demniga, který první kámen položil 16. prosince 1992 před radnici v Kolíně nad Rýnem. Dnes můžeme vidět Kameny zmizelých v dlažbě měst po celé Evropě včetně České republiky.
Položení prvních "litomyšlských" kamenů zmizelých proběhlo na začátku prosince 2022 jako jeden z bodů programu k připomínce 80. výročí prvního transportu Litomyšlanů židovské víry. Celkem šestnáct kamenů položených na pěti místech v centru města uctívá památku členů rodin Bergmannových, Štolcových, Freyových, Sladkusových a paní Emy Bondy.
Na výrobu těchto "litomyšlských" kamenů sbírali organizátoři od veřejnosti peníze od března 2022. Děkujeme za Vaši podporu.
Kde litomyšlské Kameny zmizelých najdete?
- Smetanovo nám. 107 - Příběh o velké lásce
- Smetanovo nám. 113 - Příběh o opravdovém přátelství
- Toulovcovo nám. 512 - příběh rodiny Sladkusových (není dostupný)
- Jiráskova ulice 140 - Příběh o bratrech a jejich rodinách
- Smetanovo nám. 31 - Příběh o majitelce domu
Stáhnout skládačku ve formátu PDF