Kameny zmizelých v Litomyšli

Stolpersteiny, česky též kameny zmizelých, doslova "kameny, o které je třeba klopýtnout" (zavadit pohledem), se vsazují na památku obětí holokaustu a nacistického režimu do chodníků před vchody domů, z nichž tito lidé odešli do transportu.

Jedná se o čtverhranné betonové "dlažební" kostky s hranou 12 cm. Jedna strana je opatřena mosaznou destičkou, do níž je vyryto jméno daného člověka, datum jeho narození a datum transportu.

Původně šlo o projekt německého umělce Guntera Demniga, který první kámen položil 16. prosince 1992 před radnici v Kolíně nad Rýnem.  Dnes můžeme vidět Kameny zmizelých v dlažbě měst po celé Evropě včetně České republiky.

Položení prvních "litomyšlských" kamenů zmizelých proběhlo na začátku prosince 2022 jako jeden z bodů programu k připomínce 80. výročí prvního transportu Litomyšlanů židovské víry. Celkem šestnáct kamenů položených na pěti místech v centru města uctívá památku členů rodin Bergmannových, Štolcových, Freyových, Sladkusových a paní Emy Bondy.

Na výrobu těchto "litomyšlských" kamenů sbírali organizátoři od veřejnosti peníze od března 2022. Děkujeme za Vaši podporu.

Kde litomyšlské Kameny zmizelých najdete?

  1. Smetanovo nám. 107 - Příběh o velké lásce
  2. Smetanovo nám. 113 - Příběh o opravdovém přátelství
  3. Toulovcovo nám. 512 - příběh rodiny Sladkusových (není dostupný)
  4. Jiráskova ulice 140 - Příběh o bratrech a jejich rodinách
  5. Smetanovo nám. 31 - Příběh o majitelce domu
Mapa kamenů zmizelých v Litomyšli

Stáhnout skládačku ve formátu PDF