Fleischerová Hana

Příběh o rozvodu a svatbách

Hana Fleischerová se narodila 3. července 1916. Její maminka žila v Dobrušce, kde Hana měla i mladšího bratra Jana. V Litomyšli bydlela u Lederových a chodila do gymnázia. Po studiích farmacie se stala magistrou, vrátila se do Litomyšle a seznámila se s Ladislavem Švadlenkou, úředníkem ve spořitelně. Vzala si ho za manžela v roce 1941, žila s ním na dnešním Smetanově náměstí číslo 108 v pronajatém bytě. Bylo to šťastné manželství.

Koncem roku 1942 však nacisté nařídili deportaci všech židů z Litomyšle do Terezína. Pan Švadlenka se s Hanou rozvedl a ta musela 2.12.1942 odjet s ostatními.

V Terezíně se paní Švadlenková dostala do lékárny a čekala, až tam přijede transport s její maminkou a bratrem. Dočkala se jich, ale oni byli posláni do Osvětimi, kde zahynuli. Hana se v Terezíně udržela celou válku. (V seznamu Židovského muzea v Praze se uvádí, že byla transportována 15.12.1943 do Osvětimi, kde zahynula).

Po válce se do Litomyšle vrátila jen nakrátko. Bývalému manželovi vše odpustila, vzali se znovu koncem roku 1946 a odstěhovali se do Karlových Varů. Tam Hana pracovala v lékárně a Ladislav v peněžním ústavu. Narodila se jim holčička Anna. Domácnost jim obstarávala paní Anežka. Koupili si auto. S ním pan Švadlenka havaroval a zabil se.

Hana Švadlenková zemřela asi kolem roku 1960.

Vzpomínky o návratu Hany Švadlenkové zřejmě nejsou přesné, archivy uvádějí, že zemřela 15. 12. 1943 v Osvětimi.

Karolína Osecká