Friedová Hana

Příběh o baculaté holčičce

Pan Ladislav Fried se narodil 6.února 1891. Byl prý moc hezký. Paní Adolfína Friedová, krásná a hodná žena, se narodila 5.listopadu 1906. Nebyli Litomyšláci, přistěhovali se asi v roce 1939. Bydleli v dnešní ulici Na Lánech 1, kde má teď sídlo firma Orion. Dům jim nepatřil, byli v nájmu u pana Háši, který vlastnil pilu. V přízemí měli firmu, která šila prádlo. Byli dost majetní. Žili v prvním patře v krásném bytě. Měli tam např. zasouvací dveře mezi pokoji, klavír, velkou zimní zahradu se stahovací střechou. Chovali dva velké psy.

Jejich dcera Hana se narodila 11. února 1931. Byla krátkovlasá a strašně moc tlustá. Měla svůj vlastní pokoj. Skoro s nikým nekamarádila, maminka ji nikam nepouštěla, bála se o ni.

Hana do Litomyšle přišla do 3. třídy. Učila ji paní učitelka Milada Šmejcová. Jejími spolužačkami byly například paní Kunertová, rozená Musilová, a paní Rejmanová, rozená Šmejcová. Do školy ji doprovázela vychovatelka a nosila jí svačinu, např. koblihy a v termosce čaj.

Hana chodila v Litomyšli do školy pouze jeden rok, protože v roce 1940 byla pro židy zrušena školní docházka. Pak se scházela hlavně s Evou Freyovou. Ale navštěvovala ji i Dana Kunertová a Věra Kučerová, rozená Blažková. Ta si pamatuje, že si s Hančou hrály s panenkami, Hanča prý měla panenku moc krásnou. Paní Adolfína Haně v 10 hodin dopoledne nosila míchaná vajíčka s houskou namazanou máslem, v 15 hodin odpoledne nějakou buchtu.

Hana a její maminka byly transportem odvezeny 2.12.1942 do Pardubic, 5.12. dorazily do Terezína. Odtud byly transportovány 15. prosince 1943 do Osvětimi. Transportní označení Hany bylo Dr-555 a její maminky Dr-550. V Osvětimi obě zahynuly.

Ladislava Frieda odvezli Němci z Litomyšle už 6. září 1942, v terezínských transportních seznamech se jeho jméno nevyskytuje. On se ale po válce vrátil. Odstěhoval se do Prahy a znovu se oženil. Dnes už nežije.

Dominika Pávková